Kurser

Præsentationsteknik
for øvede

Bliv bedre til at præsentere og formidle professionelt
med krop og stemme
Mannaz
4.7/5.0 tilfredshed
Baseret på 39 anmeldelser
Facilitering
Varighed 2 dage
Sted København
Moduler 2 moduler
Sprog Dansk
Pris 11.999 kr. ekskl. moms
Vælg startdato, eller se alle datoer:
onsite 24. apr - 22. maj 2025 P2D
København
Dansk
Udsolgt
onsite 3. jun - 23. jun 2025 P2D
København
Dansk
Ledige pladser
Facilitering
Præsentationsteknik
for øvede

Løft din formidling til højeste niveau

Er du vant til at præsentere, men føler at du sidder fast i gamle mønstre og teknikker? Vil du  forny din formidling og gøre den mere personlig, og dermed styrke din professionalisme?

Succesfuld formidling kræver mere end ord. Det kræver også personlig og autentisk tilstedeværelse hos formidleren. Når det, du siger, og måden du siger det på, forankres i autenticitet, så skifter dit fokus fra dig selv til dit publikum – og dermed opstår den bedste formidling og performance. På dette kursus bliver du i løbet af to undervisningsdage og en individuel coaching-session en mester i at videreformidle det, du allerede kan og ved. Gennem to dage arbejder vi sammen på at finde din unikke stemme samt drivkraft, og vi træner din evne til at træde ud på scenen, og inspirere dine modtagere ved at virke autentisk og nærværende.

Træningen er sammensat med præcision og er resultatet af mange års arbejde med og forskning inden for skuespil, energibevidsthed, gennemslagskraft, stemmetræning, psykologi og scenetræning. Alle øvelser foregår i en tryg atmosfære, så du på kort tid tager store udviklingskridt og kan løfte dine præsentationer til et helt nyt niveau.

“Som underviser har Merete haft evnen til at se lige igennem, hvad der rykker mig i min formidling. På kurset er der er arbejdet med simple og effektfulde værktøjer i et trygt miljø. Efter træningen oplever jeg, at jeg står godt grounded og med muligheden for at formidle autentisk og nærværende til mine tilhørere.”
Lars Andersen

Kursets opbygning og indhold

Kurset foregår over 2 dage fordelt på to moduler.

På kurset arbejder du bl.a. med:

At udfordre dine nuværende præsentationsstrategier

Scenetræning, nærvær og tilstedeværelse

Kropssprog, performance- og stemmetræning

Brugen af din egen signaturhistorie i formidlingen

Energi og gennemslagskraft

Komfortzone og improvisation

De retoriske appelformer og deres anvendelse i praksis

i

Praktisk gennemførelse

Kurset består af to undervisningsdage med ca. 3-4 ugers mellemrum, hvor du kommer igennem en masse praktiske øvelser med krop og stemme. Mellem de to kursusdage får du én individuel coachingsession. Forud for kurset vil du skulle udfylde en mindre forberedelsesopgave omkring din signaturhistorie

Undervisningen består af en kombination af oplæg, individuelle og holdøvelser, fælles sparring samt individuel refleksion. Gennem øvelser fra teatrets verden lærer du at maksimere dit eget og andres skabende potentiale, blandt andet ved at fremtræde scenevant og empatisk.

På kurset træner du din formidling foran de andre deltagere, hvilket sker i en tryg atmosfære, hvor du bliver støttet hele vejen igennem. Dette er med til, at du tager store udviklingskridt på meget kort tid.

Kursusprisen indeholder

  • 2 dages undervisning
  • Fuld forplejning
  • Kursusmaterialer
  • 1 individuel coachingsession
  • Bog: “Stemmens magi”
  • Kursusbevis

Hvem deltager på kurset?

Kurset henvender sig til dem som i et vist omfang er vant til – eller trygge ved – at præsentere, som vil styrke deres formidling med et personlighed og autoritet, hvad enten man præsentere foran sine ledere, medarbejdere, kollegaer eller andre uden for organisationen.

Du ønsker træning i at formidle ud fra dit autentiske ståsted, så du bliver en stærkere katalysator i din organisation, og du er klar til at bruge dig selv på andre måder end normalt for at skubbe til dine grænser og vaner, så du kan bryde igennem med dig selv som formidler/kommunikator.

”Jeg har fået rigtig meget ud af kurset og der er stor ros til underviserens måde at undervise og måde på at få os til at være trygge. Det vigtigste, jeg har lært, er vejrtrækningens betydning, hvor kraftig min stemme kan være og det her med at eje retten til at være der, når jeg skal præsentere.”
Marlene Dyrløv Bøgen
”Det fungerede helt vildt godt, at der var så lidt klassisk undervisning, men i stedet for fuld fokus på de praktiske øvelser. Jeg synes flere af øvelserne var (i hvert fald i starten) lidt grænseoverskridende, men underviseren formåede at skabe et trygt rum og miljø, og det viste sig jo også, at øvelserne gav rigtig god mening og jeg synes selv, at jeg rykkede mig meget ved netop at gå all in.”
Marie Bojesen
”Kurset var på alle måder en kæmpe øjenåbner og en rigtig dejlig oplevelse. Det var SÅ fedt at komme ud på dybt vand og blive udfordret, men samtidig have en følelse af, at man bliver grebet i de kærligste arme. Tak for det!!!”
Maria Elling Petersen

Det får du ud af kurset

Når du deltager i dette kursus, får du ikke bare personlige kompetencer, men også færdigheder, som din virksomhed eller organisation kan få stor gavn af.

Dit udbytte

  • Du forstærker din evne til at formidle autentisk og inspirerende ud fra din egen personlige fortælling

  • Du brænder igennem med dine budskaber, så du bliver lyttet til og husket

  • Du tillader din personlighed at skinne igennem

  • Du formidler som den, du er og det, du kan

  • Du er tilstede på et helt nyt kropsligt niveau

  • Du forstår betydningen af din egen forankring.

Din virksomheds udbytte

  • En stærk katalysator, som formidler og performer ud fra et autentisk ståsted med gennemslagskraft

  • En medarbejder der står klart og tydeligt frem

  • En medarbejder hvis oplæg bliver husket.

Har du spørgsmål?

Er du i tvivl om, hvorvidt dette kursus er det rigtige for dig? Så lad mig ringe dig op til en rådgivende samtale.

Eller start med disse gode råd:
Bliv hørt med 6 råd til en effektiv kommunikation. Læs artiklen Bliv hørt!.

Find ro med 3 råd til en bedre præsentationsteknik.

René Fabricius Weichel
Commercial & Product Manager

rfw@mannaz.com
+45 4517 6140

Få kurset ud til jer

Med et virksomhedsinternt forløb vælger I et kursus fra vores brede portefølje. Forløbet afholdes kun for jeres medarbejdere og tilpasses jeres konkrete behov, ønsker og forretningsmæssige mål.

Mariann Illum Vendler
Relation Manager

miv@mannaz.com
+45 4517 6189

Mød dine underviser

Associated Consultant
Kurser

Vi anbefaler også

Facilitering

Præsentationsteknik
for begyndere

Lær at brænde igennem med dit budskab og gøre indtryk.
Lær at stille dig op foran en forsamling og brænde igennem på en overbevisende og autentisk måde. Lav præsentationer, der imponerer dine modtagere. Du bliver trænet i lige netop det, du har brug for.

2 dage 11.999 kr. ekskl. moms
Facilitering

Fra PowerPoints til PowerPoint Professionel

Lav PowerPoint-præsentationer, der fanger dit publikum.
Har du brug for hjælp til at optimere dine PowerPoint-præsentationer? Deltag på kursus, hvor du får viden, værktøjer og træning i at forberede, opsætte og afholde professionelle PowerPoint-præsentationer med klare budskaber og underbyggende slides.

2 dage 11.999 kr. ekskl. moms
Personlig udvikling

Personlig Power - udnyt dine personlige styrker

Kursus i personlig power - dit 3 måneders forløb i personlig udvikling.
Er du klar til at arbejde med dig selv på en ny måde? Dette udviklingsforløb er til dig, der ønsker at styrke din indre platform og brænde igennem på den ydre.

6 dage 29.999 kr. ekskl. moms

Mød vores kunder

The potential is people